Jak dbać o baterię w smartfonie

Jak dbać o baterię w smartfonie

W obecnych czasach smartfony bardzo różnią się od tych sprzed wielu lat, które jako pierwsze trafiły na rynek Polski. Obecnie wraz z rozwojem technologii , zaszły ogromne zmiany nie tylko w wyglądzie, ale też w samym sprzęcie. Stare , wielkie i ciężkie telefony , zastąpiły małe i zgrabne smartfony. Niestety wraz z rozwojem techniki i nowoczesnymi aplikacjami, nowe lekkie baterie nie wytrzymują już tak długo bez ładowania, jak ich stare poprzedniki.

Wraz z uzyskaniem nowoczesnej litowo-jonowej baterii, smartfone zyskał piękny, ergonomiczny kształt, smukłą linię. Stal się cieniutki i atrakcyjny. Jego lekka i cieniutka bateria wymaga jednak bardzo częstego ładowania, często co kilka godzin.

Co wiec możemy zrobić, żeby przedłużyć czas „żywotności: naszego telefonu bez konieczności ładowania go co chwilkę.

Najistotniejszym elementem, jest pilnowanie, żeby nie było niepotrzebnie włączonych aplikacji na telefonie typu Whatsupp, Aparat, Messenger, które działając w tle, bardzo szybko zużywają baterie w naszym telefonie.

Kolejną funkcją, która „osłabia naszą baterie” jest non stop włączony Internet, Bluetooth czy jasność ekranu ustawiona na maksimum. Jeśli więc nie mamy wyraźnej potrzeby, minimalizujmy używanie tych funkcji.

Kolejnym elementem wspomagającym „żywotność” baterii jest ładowanie jej używając funkcji dostępnej w wielu telefonach” ochrona baterii, pełne ładowanie”. Dzięki temu bateria ładowana jest przez wiele godzin, ale o niższej częstotliwości, co bardzo wydłuża jej żywotność.

telefon

Bardzo istotną rzeczą jest, żeby używać wyłącznie oryginalnych ładowarek , dedykowanych konkretnemu modelowi telefonu. Inne ładowarki, nawet tej samej firmy , od innych modeli często różnią się parametrami mogącymi istotnie wpływać na ładowanie baterii, a w konsekwencji na jej trwałość.

Bardzo ważnym elementem jest również unikanie wysokich temperatur, które bardzo szkodzą nowoczesnym bateriom. Dlatego też, jeśli mamy możliwość chowajmy telefony w cień, zdejmujmy je z nagrzanych parapetów czy kokpitów w samochodzie.

Dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad bateria w naszym telefonie może posłużyć nam wiele lat i unikniemy tym samym kłopotliwej i kosztownej wymiany, bowiem obecne baterie są na tyle zintegrowane , ze wymiana niejednokrotnie wiąże się z rozkręcaniem całego telefonu.

7 Comments

  1. Ja wyłączam telefon na noc 🙂 jest to najlepsza metoda oszczędzania baterii 🙂 🙂

  2. Czy jest jakiś sposób żeby sprawdzić zużycie baterii bez instalacji dodatkowych programów?

  3. Dawid, można zrootować telefon i sprawdzić z konsoli. W google znajdziesz dużo poradników jak zrobić root i checking stanu baterii.

  4. Od dawna używam androida w wersji zmodowanej CyanogenMod i pozbawionej badziewnych aplikacji domyślnie instalowanych na smartfonach które czesto sporo baterii zjadaja.

  5. Dzięki może znacie jakis program do optymalizacji baterii czy w ogóle jest cos takiego na anddroida?

    1. Każda aplikacja która monitoruje procesy i je kończy gdy nie są wykorzystywane zda egzamin. Producenci smartfonów coraz częściej sami dostarczają takie aplikacje więc wpierw posprawdzaj co masz pod ręką 🙂

  6. Program do optymalizacji baterii który zabija w tle nieużywane programy to podstawa!

Comments are closed.