Strona główna » Jak zrobić dekoracje na urodziny?

jak zrobic dekoracje na urodziny

Jak zrobić dekoracje na urodziny?

Dekoracje na urodziny – jakie wybrać i jak je przygotować? Możliwości jest dzisiaj bardzo dużo, w tym wpisie postaramy się przeprowadzić Cię przez ten gąszcz i pomożemy wybrać to, czego faktycznie potrzebujesz.

Istnieje bardzo dużo rodzajów dekoracji, a każdy rodzaj to dalszy ogromny wybór motywów. I to nie koniec, bo nawet w obrębie poszczególnych motywów dostajesz do wyboru kilka czy kilkanaście gotowych opcji.

Kupować czy zrobić?

Dekoracje na urodziny można zrobić samodzielnie, wykorzystać gotowe szablony z internetu (tzw. printable) albo kupić gotowe w sklepach urodzinowych. Oczywiście, możesz też połączyć te opcje.

Nie odpowiemy Ci jednoznacznie, co będzie dla Ciebie najlepsze – zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć i czego do tego potrzebujesz. W jednej z kolejnych części artykułu znajdziesz przegląd różnych rodzajów dekoracji, który może ułatwić Ci wybór.

Kolory i motywy dekoracji

Jeśli przyjęcie będzie miało temat przewodni, wystarczy dopasować kolory i motywy do tematu imprezy. Jak to zrobić, pokazywałyśmy jakiś czas temu na przykładzie urodzin w Krainie Lodu.

A co, jeśli impreza nie ma tematu? Zawsze możesz np. dopasować dekoracje do samego wystroju pomieszczenia czy pory roku, ważne, żeby same dekoracje pasowały do siebie i stanowiły zgraną całość :)

Warto pamiętać, że nawet kupując gotowe dekoracje, nie trzeba trzymać się ściśle wzorów tematycznych – co za dużo, to czasami niezdrowo.

Bardzo dobrze wyglądają np. zestawy „dopasowane” samodzielnie, np.

 • dla tematu księżniczki: talerzyki z księżniczką, do tego pasujące jednokolorowe kubeczki, serwetki i słomki,
 • do tematu Minionki: balony w kształcie Minionków i żółta albo niebieska zastawa,
 • do tematu Podwodne Królestwo: dekoracje z motywami morskich zwierząt w połączeniu z balonami i bibułą, imitującymi świat pod wodą.

Rodzaje dekoracji na urodziny

Jest bardzo dużo typów dekoracji, które możesz wykorzystać. Poniżej zebrałyśmy te najważniejsze.

STÓŁ

Zaskoczona, że stół trafił na sam początek listy? To element, który – w różnej formie – pojawi się na prawie każdym przyjęciu, warto to wykorzystać. Jak? Jest na to kilka sposobów:

Obrus

Możesz wykorzystać obrus, który jest w domu, przykryć stół materiałem w odpowiednim kolorze albo zdecydować się na obrus foliowy – plusem tej ostatniej opcji jest to, że ochroni stół przed świetną urodzinową zabawą i nie żal go po niej wyrzucić, masz tu też sporo kolorów do wyboru.

Bieżnik

Dekoracja idealna w swojej prostocie – zwykły pasek materiału czy organzy potrafi odmienić cały stół i dopełnić wystrój. Bardzo dobrze sprawdzą się tu odróżniające się kolory, np.

 • dla przyjęcia Frozen: biały obrus i błękitny bieżnik
 • dla imprezy pirackiej: czarny obrus i bieżnik w kolorze czerwonym

Możesz też pójść dalej i poszukać innych opcji. Dla przykładu sztuczną trawę możesz wykorzystać jako bieżnik podczas imprezy piłkarskiej albo wiosennej.

Serwetki

Kto powiedział, że dekoracje nie mogą być użyteczne? Serwetki to prosty i tani sposób na uzupełnienie wystroju, wystarczy dopasować je kolorystycznie do reszty zastawy.

Naczynia, sztućce

Są, oczywiście, gotowe talerze z wzorami z najpopularniejszych filmów i bajek dla dzieci, bez problemu kupisz je w dowolnym „party shopie”. Inną prostą opcją, na którą możesz się zdecydować, są tu jednokolorowe naczynia dopasowane do tematu przyjęcia.

Dla wielu tematów tematyczne talerze możesz też zrobić samodzielnie: czasami wystarczy dodanie naklejek z ulubionymi bohaterami, czasami do talerzyka możesz dokleić wybrane elementy (np. uszy i wąsy na kocich urodzinach) – więcej na ten temat znajdziesz w tym wpisie.

Słomki

To niewielki dodatek, który może ładnie dopełnić całość, np. przy napojach podawanych w szklanych buteleczkach.

Dodatkowe figurki tematyczne

To bardzo szeroka kategoria – wszystko zależy tu od tematu i Twojej (i dziecka) wyobraźni :) Na stole mogą pojawić się lalki w strojach z ulubionej bajki, piracki hak, złoty puchar… Na dobrą sprawę: co tylko zechcesz.

PRZEKĄSKI

Jeśli zdecydujesz się na przekąski dopasowane do tematu urodzin, całkiem prawdopodobne, że same w sobie będą one stanowić dekorację.

Jakie są możliwości, jeśli chodzi o dekoracyjne jedzenie podczas urodzin?

Przekąski tematyczne – dopasowany kolorystycznie krem na babeczkach, ciastka w kształcie charakterystycznych motywów… Możliwości jest mnóstwo, najprościej będzie Ci poszukać typowych motywów, kolorów i kształtów. To kilka przykładów:

 • jabłka na urodzinach z Królewną Śnieżką,
 • kanapki u Scooby Doo,
 • błękitny krem albo lukier to przyjęcie Frozen albo Kopciuszka,
 • krakersy-rybki na kocie przyjęcie,
 • zawinięte babeczki jako koczki księżniczki Lei z Gwiezdnych Wojen…

Żeby otrzymać tematyczne przekąski, można też użyć… dziecięcej wyobraźni: wystarczy tradycyjne przekąski ciekawie nazwać i opisać za pomocą etykiet. Przykłady?

 • marchewki dają sokoli wzrok, a zielony koktajl supersiłę na przyjęciu superbohatera,
 • draże, okrągłe chrupki albo brukselka jako armatnie kule u piratów,
 • woda mineralna jako woda pitna podczas imprezy w podwodnym królestwie.

Inny sposób to podanie urodzinowych przekąsek w naczyniach w kolorach pasujących do tematu – albo po prostu ozdobienie tak naczyń, np.

 • kolorowe psie miseczki jako pojemniki na ciastka czy chrupki podczas psich urodzin

Dekorację samą w sobie może stanowić też tort – bez względu na to, czy z kremem, z opłatkiem, czy z masą cukierniczą, z każdym da się uzyskać bardzo ciekawe efekty. Jeśli chcesz tort zrobić samodzielnie, a nie masz w tym dużej wprawy, polecamy wykorzystanie kolorowego kremu i gotowych jadalnych (albo nie) figurek do tematycznego ozdobienia ciasta.

Jedną z coraz popularniejszych atrakcji urodzinowych są candybary, czyli urodzinowe szwedzkie stoły pełne pięknie wyglądających słodkości. Taki candybar możesz zamówić w całości, ale da się też „złożyć” go samodzielnie. Co Ci się przyda?

 • pomysł – znacznie łatwiej zrobić taką dekorację, kiedy wcześniej ją sobie zaplanujesz i będziesz wiedzieć, co chcesz osiągnąć;
 • stół
 • obrus
 • dużo różnych drobnych przekąsek
 • ładne naczynia i opakowania – to one decydują o ostatecznym wyglądzie Twojego stołu

KRZESŁA

To element, z którym nie musisz nic robić, ale jeśli zechcesz je także zmienić w dekoracje, są na to dwa bardzo proste sposoby:

 • przykrycie całych krzeseł – np. materiałami w różnych kolorach, w zależności od tematu
 • zawiązanie na nich kokardy – np. z tiulu czy organzy

BALONY

To chyba najbardziej oczywista i tradycyjna forma dekoracji, ale je także możesz wykorzystać na kilka różnych sposobów. Jakie są balonowe opcje?

Balony z helem albo zwykłe

balony unoszące się w powietrzu wcale nie muszą być lepszym wyjściem, chociaż na pewno są łatwiejsze – wystarczy przywiązać Minionka czy jednorożca do krzesła i gotowe :) Pamiętaj tylko, że jeśli impreza odbywa się na dworze i balon z helem ucieknie, może się pojawić trochę łez…

zwykłe balony można przywiązać do specjalnej taśmy i stworzyć z nich balonową girlandę, można też przywiązać je w różnych miejscach pojedynczo. Zwykłe nielatające balony łatwiej też przerobić albo połączyć – ale o tym za chwilę

Kolory dopasowane do tematu albo reszty wystroju :)

Balony bardzo łatwo można też przerobić. Wystarczą markery, papier, klej i ruchome oczy i możesz z balonów zrobić prawie wszystko: potwory na Halloween, urocze kotki, szturmowców z Gwiezdnych Wojen, ryby… Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia :)

Jeśli potrzebujesz bardziej rozbudowanych dekoracji, mogą przydać Ci się też konstrukcje z balonów. W mniejszej skali można wykorzystać długie balony do skręcania, w większej da się tak zbudować wieże, bramy, łuki czy całe zamki, ale też głowy klaunów, samoloty, roboty, napisy…

POMPONY

To część dekoracji, która ostatnio wraca do łask. Dlaczego? Bo to takie bardziej puchate balony, często wielokrotnego użytku :) Pompony mogą być zrobione z tiulu albo papieru, każde wyglądają trochę inaczej.

Jak je wykorzystać?

Możesz je po prostu powiesić albo położyć, np. na stole czy szafce – tak czy tak będą wyglądały efektownie. Można też przerobić je podobnie jak balony – np. na rybki, doklejając oczy i ogony.

Podobnie wykorzystywane są też kolorowe lampiony.

GIRLANDY

To ostatni ważny punkt programu, na dodatek bardzo łatwo go przygotować.

Girlanda może być pozioma (oba końca sznurka są przywiązane, dekoracja rozciąga się między nimi) albo pionowa (przywiązana na górze, dekoracja układa się w pionie).

To kilka najpopularniejszych typów:

 • napis – np. „100 lat” albo litery układające się w imię solenizanta; przeważnie girlanda pozioma
 • trójkąty – takie wiszące chorągiewki są bardzo popularne i łatwe do zrobienia. Trójkąty mogą być kolorowe, ozdobione motywami z tematu urodzin albo układać się w napis; raczej girlanda pozioma
 • koła – podobnie jak przy trójkątach: koła mogą być jednokolorowe (wszystkie takie same albo różne), z motywami urodzinowymi, rzadziej z napisem; przeważnie to dekoracja pionowa
 • kształty – to wariacja na temat girlandy z kół, niektóre (albo wszystkie) koła można zastąpić kształtami dopasowanymi do tematu, np. dynią, samolotem, kotem czy… kartami do gry
 • długie wiszące paski bibuły – taka pionowa girlanda jest chyba najłatwiejsza do przygotowania: wystarczy pociąć bibułę w długie paski i zawiesić je w przejściu np. jako morką trawę chroniącą grotę syren albo jako wjazd do samochodowej myjni :)

*

To najpopularniejsze grupy dekoracji, które możesz wykorzystać. Ale, oczywiście, nie wszystkie.

Co jeszcze?

Drzwi – pierwsze miejsce, w którym goście stykają się z przyjęciem. W zależności od tematu można je ozdobić albo przerobić na coś związanego z tematem imprezy, np. mumię, kartę do gry czy pyszczek zwierzaka.

Szczególnie jeśli impreza będzie odbywać się w ogrodzie czy na tarasie, warto wykorzystać światełka – nie tylko podczas urodzin z wróżkami :)

Jest jeszcze jedna rzecz, którą możesz wykorzystać – ściany. Oczywiście nie namawiamy do stałej zmiany wystroju na urodzinowy. Możesz jednak przykleić do nich plakaty (taśma washi powinna być nieszkodliwa) albo oprzeć o nie większe dekoracje z kartonu, np. panoramę nocnego miasta podczas superbohaterskich urodzin, dyniową karocę Kopciuszka czy zrobioną z bibuły morską trawę.

*

Tyle od nas dzisiaj. Wszystko jasne? :) Jeśli masz jeszcze jakieś pytania odnośnie dekoracji, daj znać w komentarzu, postaramy się rozwiać wątpliwości :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *