Strona główna » Slow Birthday: czy podczas urodzin można leżeć na łące?

slow birthday party

Slow Birthday: czy podczas urodzin można leżeć na łące?

Urodziny dla dzieci mają być coraz bardziej głośne, kolorowe i intensywne. Co by było, gdyby podczas imprez dla najmłodszych postawić na jakość i nurt slow? Przekonaj się!

W ostatnim czasie intensywnie przygotowujemy się do targów Slow Fashion we Wrocławiu, podczas których będziemy prowadzić strefę dla dzieci. Okazuje się, że nasze podejście do organizacji imprez dla dzieci właściwie zupełnie wpisuje się w założenia slow movement. Dlaczego?

Slow movement a imprezy

To kilka powodów:

 • zwracamy uwagę na jakość i pochodzenia materiałów, z których korzystamy – zarówno plastycznych, jak i spożywczych,
 • słuchamy dzieci i dostosowujemy scenariusz zabaw bezpośrednio do ich potrzeb w danej chwili, nie staramy się za wszelką cenę zrealizować wcześniej ustalonego scenariusza,
 • staramy się, żeby dzieci czuły się z nami dobrze, bez poczucia presji i oceniania ich.

Jakie aspekty nurtu slow pojawiają się przy okazji organizacji imprez dla dzieci?

Jest oczywiście Slow Life, a także Slow Food i Slow Design, o których pisałyśmy w jednym z poprzednich postów, jest też Slow Parenting, ale i same Slow Birthday czy Slow Party. Sporo!

Slow Parenting

Propagatorem rodzicielstwa w rytmie slow jest Carl Honoré, autor książki, która ukazała się także w u nas: „Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój”. O co chodzi? W skrócie: żeby pozwolić dzieciom na bycie sobą, na zabawę, odpoczynek, słabości, radości, ale też nie zarzucać ich licznymi obowiązkami, zajęciami i nie otaczać nadmierną troską. Oczywiście, ważne jest tu też spędzanie z dziećmi czasu i ograniczanie im dostępu do telewizji czy komputerów.

Jak przekłada się to na przyjęcia?

Slow Birthday Party: czym różni się od zwykłych urodzin i jak je zorganizować?

Nie raz pisałyśmy już o tym, na ile sposobów można zorganizować dzieciom urodziny, i jeśli czytałaś te wpisy, wiesz, że to, jak będzie wyglądać impreza, zależy od wielu czynników. Być może już w tej chwili robisz dla swojego dziecka urodziny, które będą wpisywały się w ten nurt?  Jeśli tak, wielkie brawa!

Zacznijmy jednak od początku: jak wyglądają w tym kontekście najpopularniejsze opcje urodzinowe?

Jednymi z popularniejszych urodzin są przyjęcia w dużej sali zabaw i w kawiarniach albo restauracjach. Tu przeważnie czeka na dzieci salka z poczęstunkiem (na który najczęściej składają się proste, ale niezdrowe przekąski), dekoracje zgodne z wybranym tematem i zabawy na placu zabaw – z animatorką lub bez, w zależności od opcji.

Takie urodziny to dla dzieci często burza impulsów: po spożyciu sporych ilości cukru maluchy ruszają do zabawy w miejscu naszpikowanym bodźcami. Do tego część takich miejsc nie sprzyja integracji i pogłębianiu relacji między dziećmi.

To zdecydowanie nie imprezy w nurcie slow, ale oczywiście nie ma w tym nic złego – wystarczy zwracać uwagę, czy dzieci są wystawiane na tego typu atrakcje regularnie, czy zaliczają takie wizyty kilka razy do roku, chodząc na przyjęcia własne i kolegów.

Jak zmienić zwykłe urodziny na przyjęcie bardziej slow?

Miejsce na urodziny slow

Na początek trzeba zadbać o przestrzeń: ma ona sprzyjać integracji dzieci, być dla nich atrakcyjna, przy jednoczesnym ograniczeniu liczby bodźców działających na dzieci.

Świetnie sprawdzą się tu urodziny w domu, inny dobre rozwiązanie to ogród, parki czy lasy, gdzie dzieci będą mogły być bliżej natury. Ale sale zabaw i restauracje też nie są na straconej pozycji – o ile tylko znajdziemy w nich przyjazną atmosferę z prostym wystrojem i… ograniczoną ilością rozpraszaczy.

Dekoracje na slow party

Na dziecięcych urodzinach przeważnie królują wszelkie ozdoby z motywami z popularnych filmów animowanych. Najczęściej są one wykonywane z papieru z kolorowym nadrukiem pokrytym folią.

Co na to nurt Slow?

Nurt Slow w swoich założeniach nawiązuje do natury, naturalnych kolorów, materiałów i faktur. Jak pogodzić to z ukochanymi motywami dzieci? W Slow Birthday można zamienić te kolorowe dekoracje na takie w stonowanych naturalnych kolorach, wykonane z ekologicznych materiałów.

W przypadku nakrycia stołu nie ma najmniejszego problemu: wystarczy kupić zastawę wykonaną z otrębów albo skrobi kukurydzianej. Dodatkowa atrakcja? Talerzyk po torcie da się schrupać. A że taka zastawa będzie znacznie mniej kolorowa? Można to nadrobić obrusem albo bieżnikiem, serwetkami, słomkami i innymi dekoracjami, które znajdą się na stole.

Pozostałe dekoracje można też wykonać samodzielnie, np. wycinając girlandę i kotyliony z papieru; balony dadzą się zastąpić kolorowymi pomponami z tiulu lub papieru.

Tak przygotowane urodziny wcale nie muszą być mniej atrakcyjne!

Przekąski na przyjęcie w stylu slow

Tu chyba nikt nie ma wątpliwości: urodzinowe menu zdecydowanie i na pewno nie powinno składać się z fast foodów i produktów ociekających syropem glukozowo-fruktozowym. Co zatem zrobić?

Wystarczy postawić na slow food, czyli dania oparte na tradycyjnej kuchni, przygotowywane od podstaw z produktowy wysokiej jakości. To wcale nie musi być trudne!

Pomysły na slow przekąski urodzinowe:

 • lemoniady i koktajle owocowe,
 • ciasteczka owsiane z ziarnami,
 • ciastka z fasoli,
 • sałatki owocowe,
 • domowe chipsy z warzyw,
 • domowy sorbet truskawkowy.

Bez obaw, je także możesz zmienić w przekąski tematyczne – np. wykorzystując etykiety albo układając je w odpowiedni kształt (kolorowe owoce jako tarcza Kapitana Ameryki, zielony sos do domowych chipsów jako głowa Mistrza Yody itp.)

Dzięki tym drobnym zmianom standardowe urodziny mogą zmienić się w ciekawe i oryginalne przyjęcie.

A teraz czas na najważniejszą cześć urodzin:

zabawy urodzinowe w nurcie slow

Jeśli decydujesz się na wynajęcie animatorki, najczęściej zabawy, tak czy inaczej, będą wpisywać się w nurt slow – jednym z zadań animatorki jest przecież dopasowanie zabaw do potrzeb dzieci i integracja wszystkich uczestników imprezy.

Warto zwrócić uwagę na wszystkie elementy: i piniatę, i materiały, i same animatorki – w nurcie slow ważna jest jakość i nie inaczej będzie też tutaj.

Jako animatorzy często stajemy przed wyzwaniem, jakie zabawy zorganizować. Wymagania są ogromne: oczekuje się, że będzie się działo coraz więcej, że będzie mnóstwo atrakcji, że dzieci nawet przez sekundę się nie zatrzymają, że będzie głośno i dużo wszystkiego. No i oczywiście oryginalnie :)

I rzecz jasna staramy się sprostać takim wyzwaniom i wymyślać wciąż nowe rzeczy. Jak to ma się jednak do Slow Birthday?

Czy można coś na to poradzić? Wyobraź sobie: a gdyby tak wyłuskać i skupić się na innych elementach, raczej na mniej i spokojniej (chociaż niekoniecznie wolno!), za to z większą koncentracją? Naszym zdaniem, świetnie by się to udało.

W filozofii slow ważne jest skupienie na tu i teraz, a także na relacjach z ludźmi i otoczeniem. Dlatego w kontekście zabaw warto przemyśleć też wybór miejsca urodzin – np. w lesie czy parku dzieci mogą obcować z naturą i wtedy zabawy są skierowane na poznanie otoczenia, roślin, zwierząt, można do zabaw wykorzystać znalezione elementy, można zbudować szałas, zrobić ognisko czy piknik. To idealne rozwiązanie zwłaszcza na zbliżający się sezon letni.

Jeśli chcesz zorganizować takie urodziny w domu, polecamy zabawy, które pozwolą dzieciom uwolnić kreatywność, pobudzą zmysły, świetne będą też eko-zabawy. Przykłady?

 • lepienie z masy solnej
 • malowanie intuicyjne
 • slalom sensoryczny
 • malowanie rękami i stopami
 • gra w gumę

Co ważne, przy obu rozwiązaniach dzieci mogą nie tylko dobrze się bawić, ale też spędzić wartościowy czas z dala od elektroniki i nadmiaru bodźców.

Najważniejsze w tym wszystkim jest słuchanie dzieci: bez względu na to, czy urodziny prowadzi animatorka, czy Ty sama, ważne, żeby dzieci mogły powiedzieć, co i jak chcą robić. Jeśli mają potrzebę wybiegania się, zorganizujmy właśnie takie zabawy, ale jeśli wolą usiąść i malować przez całą imprezę, dlaczego mamy im na to nie pozwolić, nawet jeśli nie jest to zgodne ze scenariuszem? W końcu to ich czas i ich przyjęcie!

Dorośli podczas urodzin slow

Jedną z ważnych cech takich urodzin jest nastawienie na wspólne spędzanie czasu i bycie w tym, co się dzieje. Dlatego, jeśli chcesz zorganizować slow party, w planie imprezy uwzględnij czynny udział rodziców w przynajmniej kilku grach i zabawach.

Jeśli szukasz jeszcze innych rozwiązań na slow birthday, zajrzyj do naszego artykułu o tym, jak nietypowo spędzić dzień dziecka – znajdziesz tam kilka inspiracji także na urodziny.

*

Jeśli jesteś ciekawa, jak w praktyce mogą wyglądać urodziny slow, zapraszamy na nasze stanowisko w czasie targów Slow Fashion:

Targi Slow Fashion we Wrocławiu

Nie chcesz zapomnieć o wydarzeniu? Zajrzyj tu, chętnie przyślemy Ci przypomnienie.

*

Zainteresował Cię ten temat? Napisz nam co myślisz o idei Slow Birthday! :)

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *