Strona główna » Superbohaterowie: jak urządzić takie urodziny?

superbohaterskie urodziny dla dzieci

Superbohaterowie: jak urządzić takie urodziny?

Superbohaterowie to nieśmiertelny temat urodzinowy, który daje ogromne możliwości. Jak się w tym nie pogubić i zorganizować przyjęcie, o którym marzy solenizant?

Chyba nie sposób opisać dokładnie wszystkich bohaterów i dostępnych opcji (a przynajmniej byłby to naprawdę BARDZO długi wpis!), ten wpis da Ci jednak ogólny ogląd i pozwoli wybrać to, czego potrzebujesz. Gotowa?

jak mogą wyglądać urodziny dla dzieci superbohaterowie

Superbohaterowie

Kim jest superbohater?

W dużym uproszczeniu to ktoś, kto dzięki swoim ponad przeciętnym zdolnościom, walczy ze złem. To właśnie jego supermoce i przygody mogą być podstawą superbohaterskiej imprezy dla dzieci. A że mocy i przygód jest mnóstwo – każde takie urodziny mogą być zupełnie inne.

Pierwszym superbohaterem był Superman, który po raz pierwszy pojawił się już w 1938 roku, za „przodków” superbohaterów można uznać Tarzana czy Zorro, ale też mitologicznych herosów – np. Herkulesa.

Jakich mamy superbohaterów?

Większość aktualnie popularnych superbohaterów pochodzi z dwóch „stajni” komiksowych: DC Comics i Marvel Comics. Nawet jeśli nie interesujesz się tematem, znasz pewnie wielu z nich, a przynajmniej o nich słyszałaś:

DC Comics

 • Superman
 • Batman
 • Wonder Woman
 • Supergirl
 • Flash
 • He-Man

Marvel Comics

 • Iron Man
 • Spider-Man
 • Kapitan Ameryka
 • Thor
 • X-Meni
 • Fantastyczna Czwórka

Każdy z superbohaterów ma inne supermoce albo wyjątkowe umiejętności, większość z nich ma też typowe dla siebie atrybuty, gadżety albo motywy, po których można ich rozpoznać – mogą Ci bardzo pomóc w wymyślaniu i organizacji superbohaterskich urodzin dla dzieci.

Jak się zabrać za przygotowanie takiej imprezy dla dzieci?

Superbohaterów jest tak wielu i są tak różni, że najlepiej będzie zapytać solenizanta, jakie przyjęcie mu się marzy. Można zorganizować cztery rodzaje urodzin z superbohaterami:

URODZINY OGÓLNIE SUPERBOHATERSKIE

Takie urodziny nie koncentrują się na żadnym konkretnym wątku czy bohaterze, dzięki temu możesz wykorzystać wszystkie albo wybrane motywy bez przejmowania się istniejącymi bohaterami – ważne są supermoce, ratowanie świata i dobra zabawa.

URODZINY Z ULUBIONYM SUPERBOHATEREM

Jeśli solenizant ma jednego ulubionego bohatera, masz ułatwione zadanie: wszystkie szczegóły – kolory, tematy, motywy – są właściwie podane na tacy. Tym bardziej, że przeważnie superbohaterowie mają kilku bardzo charakterystycznych przeciwników – których też możesz wykorzystać.

Na przykład jeśli ulubionym bohaterem jest:

 • Spider-Man – pająki, pajęczyny, kolory: czerwony, niebieski i czarny
 • Batman – nietoperze, długi płaszcz, supergadżety, Gotham, kolory: czarny, szary, żółty
 • Superman – niebiesko-czerwony kostium, alter ego w okularach, supermoce: m.in. latanie, laserowy wzrok
 • Iron Man – roboty, technologia, kolory: czerwony i żółty
 • Thor – młot, Asgard, kolory: błękitni i żółty
 • Hulk – kolor zielony, siła, pięść

URODZINY Z ULUBIONĄ DRUŻYNĄ SUPERBOHATERÓW

Czasami superbohaterowie z różnych powodów łączą siły i wspólnie walczą ze złem – jeśli solenizant najbardziej lubi którąś z grup (Avengers, Fantastyczna Czwórka, X-Meni…), to opcja dla Ciebie. Jak to zrobić? Przy organizacji takich urodzin jesteś w o tyle dobrej sytuacji, że masz do wykorzystania kolory i motywy wielu różnych bohaterów – i dokładnie wiesz, których.

Wariacją tej opcji jest motyw, który w kinach pojawił się ostatnio:

SUPERBOHATEROWIE WALCZĄCY ZE SOBĄ

Dwa najbardziej aktualne przykłady: 1 kwietnia wchodzi do polskich kin film „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości”, a miesiąc później „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów”. W takim przypadku możesz np. wykorzystać charakterystyczne elementy każdej postaci, połączyć je – jak w logo Batmana i Supermana:

albo wykorzystać temat przewodni do podzielenia gości na dwie drużyny, które będą brały udział w urodzinowych zabawach.

URODZINY Z ULUBIONĄ PRZYGODĄ

Solenizant kocha filmowe starcia Averngers – z Lokim albo Ultronem? A może Batmana walczącego z Jokerem albo Pingwinem? Jeśli wiesz, że jakaś przygoda jest absolutnie naujukochańszą – po prostu wykorzystaj elementy pojawiające się w danym filmie czy komiksie.

Wiedza, o czym marzy solenizant, to już połowa sukcesu! Na tej podstawie możesz całkiem łatwo przygotować wszystkie, co będzie potrzebne do fantastycznych superbohaterskich urodzin.

Jak przygotować poszczególne elementy imprezy z superbohaterami?

Zaproszenia na urodziny z superbohaterami

Najprostszy sposób na zaproszenia na takie superbohaterskie urodziny to wykorzystanie symbolu albo symboli wybranych postaci. Wzory albo szablony takich symboli bez trudności znajdziesz w internecie – później wystarczy wykorzystać papier kolorowy albo kredki. Kilka konkretnych pomysłów znajdziesz w tym artykule.

Jeśli wolisz skorzystać z gotowych szablonów zaproszeń do wydruku, przygotowałyśmy kilka propozycji:

zaproszenia z superbohaterami printable

Możesz je pobrać z naszej Bazy Materiałów Urodzinowych.

A co napisać na zaproszeniu? Poza standardowymi informacjami (wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w tym tekście) możesz ułożyć treść w sposób związany z tematem urodzin, np.

 • rozkaz wyruszenia na ratunek światu
 • informacja o Wielkim Zlocie Superbohaterów
 • prośba o ratunek

Dekoracje na urodziny z superbohaterami

Jeśli urządzasz przyjęcie ogólno-superbohaterskie, jako motyw przewodni dekoracji wybierz dowolne najbardziej charakterystyczne postaci (np. Batman, Superman i Spider-Man). Jeśli organizujesz urodziny z konkretnymi superbohaterami, wystarczy że wykorzystasz ich charakterystyczne kolory i motywy w każdym elemencie dekoracji, na który się zdecydujesz.

Co to może być?

 • balony
 • girlandy
 • dekoracja stołu
 • dekoracja drzwi
 • dekoracja pokoju (w zależności od przestrzeni możesz wykorzystać ściany, krzesła, okna…)

Jeśli znasz kolory i motywy przewodnie bez trudności skomponujesz spójną całość. Przykład?

Superbohaterowie – urodziny z Hulkiem (kolor: zielony, moce: supersiła, inne przydatne informacje: Bruce Banner zmienia się w Hulka, kiedy wpadnie we wściekłość)

Jak mogą wyglądać takie dekoracje?

 • zielone balony z domalowaną markerem groźną miną i grubymi brwiami,
 • zielony foliowy obrus albo biały obrus i zielony bieżnik
 • zielone talerze, jednorazowe kubeczki (na nich też można dorysować groźne miny), sztućce
 • zielona albo zielono-czarna girlanda itd.

Kilka podpowiedzi, jak mogą wyglądać superbohaterskie dekoracje znajdziesz w tym poście.

Przekąski i torty na urodziny z superbohaterami

Tu zasada jest taka sama, jak w przypadku dekoracji: jeśli znasz swój motyw przewodni, możesz spokojnie wykorzystać go w większości rzeczy, które trafią na stół.

Superbohaterowie jako temat urodzin mają jedną dodatkową zaletę: możesz spokojnie przemycić na stół zdrowe przekąski, owoce i warzywa – wystarczy, że będą dawały odpowiednie supermoce. A to osiągniesz dzięki etykietom (szerzej o etykietach pisałyśmy m.in. w tym tekście): w końcu kto na superbohaterskich urodzinach nie chciałby mieć superwzroku, supersiły i prędkości błyskawicy? :)

Sporo pomysłów na przekąski znajdziesz w artykule Przekąski na zlot Superbohaterów, a tortowe inspiracje w tym tekście – KLIK.

Zabawy na urodziny z superbohaterami

Do zabaw na urodziny w temacie Superbohaterowie można podejść na kilka różnych sposobów:

 • podziel uczestników zabawy na dwie drużyny, które będą ze sobą konkurować
 • zorganizuj wyzwania i rywalizację indywidualną: kto najdalej rzuci młotem albo skoczy, kto najszybciej biega, kto najlepiej trafia do celu…
 • urządź konkretną przygodę, czyli zabawę wg scenariusza, w którym bohaterowie kolejno przygotują swoje kostiumy albo maski, pokonają przeszkody (to mogą być zagadki, zadania plastyczne albo ruchowe) i w końcu – oczywiście – wygrywają i ratują świat

Więcej konkretnych pomysłów i podpowiedzi zebrałyśmy w poście W co bawią się urodzinowi Superbohaterowie? Mamy nadzieję, że Cię zainspirują!

*

Tak, najogólniej ujmując, mogą wyglądać urodziny superbohaterów. To, na którą opcję się zdecydujesz, zależy tylko od Ciebie i solenizanta – mamy nadzieję, że teraz łatwiej będzie Ci rozgryźć ten temat.

Przygotowujesz się do takich urodzin? Napisz nam w komentarzu, jakie opcje wybierzesz! Jeśli masz jakieś wątpliwości, pytaj – chętnie pomożemy :)

*

Potrzebujesz więcej pomocy w organizacji superbohaterskich urodzin? Razem z naszymi superanimatorami z przyjemnością urządzimy je dla Ciebie – daj znać, czego potrzebujesz :)

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *