Strona główna » Kalendarz adwentowy – obudź w sobie ducha świąt

kalendarz adwentowy - obudź w sobie ducha świąt

Kalendarz adwentowy – obudź w sobie ducha świąt

Z czym kojarzą Ci się święta Bożego Narodzenia: z masą pracy, wydatków, obowiązków i pośpiechu czy z radością, światełkami i przyjemnościami? A może z jednym i drugim? W dorosłym życiu idealna świąteczna atmosfera niestety nie przychodzi już sama, trzeba na nią zapracować. Na szczęście to nie musi być niemiłe czy trudne zadanie – możesz wykorzystać do tego kalendarz adwentowy.

W telegraficznym skrócie:

Kalendarz adwentowy zaczyna się przeważnie 1 grudnia (chociaż to niekoniecznie początek adwentu) i obejmuje czas do Wigilii. Pozwala na wewnętrzne przygotowanie do świąt i dzieciom, i dorosłym, buduje oczekiwanie i pokazuje najmłodszym zbliżanie się świątecznego czasu.

W niektórych domach taki kalendarz to tradycja, ale nawet jeśli nie było go nigdy u Ciebie, warto o nim pomyśleć – nie zajmie Ci to dużo czasu, może za to dodać trochę magii do przygotowań świątecznych i samych świąt Bożego Narodzenia.

Kalendarz adwentowy możesz bez problemu kupić – w sklepach znajdziesz spory wybór (od czekoladek po LEGO Star Wars…) – albo zrobić samodzielnie, wszystko zależy od tego, jak bardzo chcesz się w to zaangażować i ile poświęcić temu czasu i uwagi. Dodatkowo taki dopracowany kalendarz sam w sobie może stać się dekoracją świąteczną i przedświąteczną. Brzmi dobrze?

Jak zrobić kalendarz adwentowy?

Wystarczy pomyśleć o dwóch rzeczach: co będzie codziennym „prezentem” i jaką formę przybierze Twój kalendarz. To naprawdę takie proste!

Co może kryć kalendarz adwentowy?

Bardzo często w kalendarzu można znaleźć czekoladki – po jednej na każdy przedświąteczny dzień grudnia – ale to nie jedyna możliwość. Klasycznie w kalendarzach ukryte były obrazki albo kolejne części opowieści, np. historia narodzin Jezusa; możesz też schować w kalendarzu mały prezent na każdy dzień, jedną część układanki (np. małe puzzle) albo zadanie do wykonania. Wybór jest nieograniczony – wystarczy, że otwarcie kolejnej części kalendarza stanie się codziennym radosnym rytuałem.

Pomysły na kalendarz adwentowy:

Taki kalendarz może przybrać właściwie dowolną formę, o ile tylko będzie zawierał małe niespodzianki na 24 dni. Jego wielkość zależy od tego, ile miejsca chcesz na to przeznaczyć.

To kilka pomysłów dość prostych do samodzielnego wykonania, może zechcesz z któregoś skorzystać:

 • ponumerowane woreczki,
 • pudełka od zapałek,
 • kartonowe pudełka (tej samej albo różnej wielkości),
 • zaklejone z obu stron rolki po papierze toaletowym,
 • papierowe torebki,
 • koperty,
 • koszyki…

Drobiazgi na każdy dzień możesz też zapakować jak paczki, możesz użyć klamerek, klocków, wagoników – jedyne ograniczenie to wyobraźnia.

Brzmi niepozornie? Ale wcale nie musi tak wyglądać, każdy z tych pomysłów może być naprawdę efektowny i dekoracyjny.

najciekawsze kalendarze adwentowe

Taki kalendarz adwentowy to świetny sposób na budowanie świątecznej atmosfery i oczekiwania na Boże Narodzenie – krok po kroku i bez dużego wysiłku. Warto zadbać o radość ze świąt jeszcze zanim ogarnie wszystkich gorączka przygotowań, dlatego też mamy dla Ciebie coś specjalnego: 1 grudnia ruszy nasz własny

Wirtualny Kalendarz Adwentowy

O co chodzi?

Przez 24 dni chcemy wspólnie obudzić w sobie ducha świąt i tę dziecięcą radość oczekiwania na piękne święta, która w dzisiejszym zabieganym świecie tak łatwo się gubi. Wiemy, że jesteś już wystarczająco zajęta, dlatego obiecujemy, że będzie zwięźle i treściwie – codziennie jedna wiadomość z niewielkim zadaniem, które przybliży Cię do świąt.

Brzmi obiecująco? Możesz zapisać się na listę tutaj, oczywiście za darmo:

Wirtualny Kalendarz Adwentowy - zapisy

Tyle od nas na dzisiaj, ale chętnie porozmawiamy o tym dalej :) Czy w Twoim domu pojawiają się kalendarze adwentowe? A może widziałaś (albo zrobiłaś) jakiś naprawdę ciekawy? Chętnie przeczytamy o tym w komentarzu.

A jeśli znasz kogoś, kto Twoim zdaniem też dobrze by się bawił podczas naszego wirtualnego przygotowania do świąt, podziel się z nim tym linkiem – wirtualny kalendarz adwentowy jest otwarty dla każdego :)

3 comments

 1. Ala says:

  U nas zawsze kupujemy takie zwykłe kalendarze z czekoladkami za kilka złoty i zawsze jest niecierpliwe oczekiwanie, kiedy można zjeść następną. Może w tym roku zrobimy jakieś własne z małymi prezencikami, które dzieci będą dostawać za codzienną pomoc przy jakiś porządkach? Może to je zmobilizuje!

   • Asia - strefysowki.pl says:

    Cieszę się, że podoba Ci się pomysł :) Z robieniem prezencików nie musisz chyba czekać aż tak długo, możesz zrobić też coś miłego dla siebie, co będzie nagrodą pod koniec dnia :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *