Strona główna » Boże Narodzenie: zacznij przygotowania do świąt

przygotowania do świąt Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie: zacznij przygotowania do świąt

Na hasło „przygotowania do świąt” cierpnie Ci skóra? Zmień to! Podobno Boże Narodzenie to jedna z najbardziej stresujących sytuacji – oczekiwana magia pryska w zderzeniu z rzeczywistością: nawałem pracy, brakiem czasu, postawą bliskich. Jak się nie dać? Mamy na to kilka sposobów.

Jeśli masz wrażenie, że do świąt zostało mnóstwo czasu – to świetnie! Pięć tygodni to rzeczywiście sporo – w sam raz, żeby zrobić wszystko bez pośpiechu, z głową i znajdując w tym przyjemność. Bo w tej chwili masz jeszcze czas na to, żeby pomyśleć o wszystkim na spokojnie i (nie) dać się porwać świątecznemu szaleństwu.

DLACZEGO WARTO ZABRAĆ SIĘ ZA PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT I NIE WARTO DŁUŻEJ ZWLEKAĆ?

Rozłożenie przygotowań na kilka tygodni to tak naprawdę czysty zysk – pozwoli Ci:

  • ograniczyć stres – żadnych wielkich zakupów w panice i na ostatnią chwilę, żadnego zapominania, co jeszcze trzeba było zrobić przed świętami,
  • zaoszczędzić czas – ile razy będziesz musiała jeździć w te i z powrotem, jeśli na prezenty, zakupy, sprzątanie, gotowanie przeznaczysz ostatnie chwile przed Wigilią?
  • zaoszczędzić pieniądze – zakupy w świątecznej gorączce potrafią wymknąć się spod kontroli, w Wigilię nie masz też już komfortu zamówienia czegoś w innym miejscu, do tego 1 grudnia sporo sklepów internetowych oferuje darmową wysyłkę.

OD CZEGO ZACZĄĆ WCZESNE PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA?

Możesz odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: co zwykle jest dla Ciebie najbardziej stresujące w świętach? Nie ma tu jednej dobrej odpowiedzi. Może odechciewa Ci się na samą myśl o całym dniu stania przy garach, może o gigantycznym sprzątaniu, poszukiwaniu prezentów albo nerwowej atmosferze i kłótniach w Wigilię? Weź byka za rogi, zajmij się tym już teraz – jeśli wcześniej rozplanujesz problem, pozbędziesz się go jeszcze przed świętami i będziesz mogła cieszyć się Bożym Narodzeniem.

O CZYM WARTO POMYŚLEĆ WCZEŚNIEJ?

Chyba każdy element Bożego Narodzenia może przyprawiać o ból głowy, dlatego proponujemy podejść do przygotowań do świąt strategicznie – jak do każdego sporego zadania. Zastanów się i wypisz, co trzeba zrobić, podziel obowiązki, wpisz wszystko do kalendarza. Deadline: 24 grudnia. A może nawet dzień wcześniej, żeby w Wigilię już tylko cieszyć się świąteczną atmosferą?

SPRZĄTANIE

Mycie okien, pastowanie podłóg, generalne porządki, a może tylko starcie kurzu? Ustal, co dla Ciebie oznacza świąteczne sprzątanie i nie daj się zwariować. Możesz podzielić obowiązki pomiędzy wszystkich domowników wg ich możliwości, zadbaj tylko, żeby każdy wiedział co i na kiedy ma zrobić. Może czeka Was za to później jakaś przyjemna nagroda?

Istnieje jeszcze jedna opcja: sprzątanie możesz po prostu komuś zlecić. W internecie znajdziesz mnóstwo ogłoszeń z ofertami sprzątania domu, nie wahaj się z nich skorzystać. Taka usługa w zależności od miejsca kosztuje ok. 20 zł za godzinę – może to dla Ciebie lepsze rozwiązanie?

PREZENTY

Udało Ci się kiedyś kupić świetny prezent w ostatniej chwili? Jeśli tak, koniecznie podziel się z nami tą historią. Przeważnie zostawianie tego typu zakupów na ostatnią chwilę kończy się zmęczeniem, frustracją i kupieniem czegoś, co „ewentualnie może być”. Zdecydowanie nie brzmi jak prezent idealny…

Co z tym zrobić? Zrób listę wszystkich osób, którym masz albo macie kupić prezenty, ustal dostępny budżet i zastanów się, co może każdą osobę ucieszyć. Dodatkowe punkty za wypisanie czarnej listy, czyli łatwych prezentów, których lepiej unikać – skarpetki i dezodorant pod choinką raczej nie wzbudzą entuzjazmu…

Jako że jest jeszcze trochę czasu, możesz skorzystać też z Gifmi – strony do ustalania list prezentów. Można tam m.in. bardzo dokładnie opisać wymarzone prezenty (łącznie ze zdjęciami, cenami czy linkami do sklepów internetowych), określić stopień prywatności i dzielić się swoimi listami prezentów, jeśli nie masz pomysłu na prezenty dla dzieci, znajdziesz też trochę podpowiedzi.

KARTKI ŚWIĄTECZNE (i listy do Mikołaja)

Wysyłasz kartki, maile, a może dzwonisz? Zrób listę, sprawdź, czy nas aktualne adresy, przemyśl, czy kupisz gotowe kartki (zwykle udaje Ci się kupić je w pierwszym miejscu, czy musisz się nachodzić, żeby znaleźć coś, co Ci się spodoba? Weź to pod uwagę), czy możesz chcesz zrobić je sama albo razem z dziećmi.

Kiedy trzeba napisać do Mikołaja, żeby odpowiedź przyszła na czas?

Przesyłki wysyłane pocztą potrzebują zwykle w grudniu więcej czasu – jeśli zaplanujesz to już teraz, ominie Cię kolejna dawka niepotrzebnego stresu.

BUDŻET

To właściwie punkt numer 1. Ile chcesz i możesz wydać na te święta? Na prezenty, jedzenie, dekoracje…? Weź pod uwagę, ile osób Cię odwiedzi i do kogo Ty się wybierzesz.

Niekontrolowane świąteczne wydatki to duży stres, warto go sobie oszczędzić i przewidzieć możliwie dużo wcześniej.

Jeśli to możliwe, 10% z tego odłóż na nieprzewidziane wydatki i zdarzenia.

ZAKUPY

Przed samymi świętami łatwo wpaść w zakupowy szał, nie ma też już specjalnie czasu na wybieranie – im wcześniej rozplanujesz, co kiedy i gdzie kupisz, tym mniej nerwowej bieganiny czeka Cię w ostatniej chwili. Nie wszystko da się kupić wcześniej, ale o ile łatwiej zrobić świąteczne zakupy, kiedy na liście zostało już tylko kilka świeżych produktów.

Budżet i zaplanowanie zakupów pozwalają Ci też przemyśleć kolejną dużą część świąt: jedzenie i jego ilość. Wyrzucasz zwykle po świętach albo dojadacie świąteczne jedzenie zbyt długo? Jeśli tak, to sygnał, że możesz coś tu ulepszyć – prawdopodobnie całkiem łatwo.

GOTOWANIE

Wigilia, pierwszy i drugi dzień świąt, może jeszcze jakieś spotkania albo imprezy – ile i czego potrzebujesz? Już teraz możesz zebrać potrzebne przepisy, zrobić listy zakupów, rozplanować, kiedy co zrobisz, kto Ci w tym pomoże. A może każdy przyniesie swoją wigilijną specjalność?

W tym czasie wiele restauracji ma też w swojej ofercie tradycyjne przysmaki świąteczne, które możesz po prostu zamówić na swój wigilijny stół – oczywiście, nie w ostatniej chwili. W wielu miejscach znajdziesz zapisy na konkretne świąteczne wypieki czy potrawy, zorientuj się, kiedy warto o tym pomyśleć.

DEKORACJE

Czekają gotowe gdzieś w szafie czy zamierzasz kupić nowe? Co już masz, co zamierzasz zrobić, a co kupić? Jeśli pomyślisz o tym już teraz, masz szansę zająć się tym z przyjemnością, a nie z obowiązku.

*

To standardowy zestaw – rzeczy, o których prawdopodobnie, tak czy inaczej, będziesz musiała pomyśleć. Może więc warto rozłożyć to na ponad miesiąc i 10 minut „pracy” dziennie? :) Podziel się z nami w komentarzu: co w świętach Bożego Narodzenia jest dla Ciebie największym stresem? I jeśli masz pomysł, koniecznie napisz, jak możesz się go pozbyć!

*

To jednak nie wszystko na dziś, mamy trochę świątecznych prezentów:

1 grudnia uruchamiamy Wirtualny Kalendarz Adwentowy, czyli codzienne małe przesyłki, które pomogą Ci obudzić w sobie magię świąt.

Nasz autorski świąteczny planner, który pomoże Ci zorganizować wspaniałą bożonarodzeniową imprezę.

Niedługo ruszy też Pracownia Mikołaja – świąteczna strona z informacjami, materiałami, kolorowankami i masą innych niespodzianek. Zajrzyj koniecznie!

3 comments

  1. Asia - strefysowki.pl says:

    Tak, jak najbardziej: organizujemy choinki, wizyty Mikołaja, ozdabianie pierników, warsztaty świąteczne w domu, firmie, szkole, co tylko chcesz i gdzie tylko chcesz. Takie imprezy mikołajkowe organizujemy we Wrocławiu, Opolu i okolicach :)

    Napisz do mnie na kontak@strefyswowki.pl lub zadzwoń pod numer 511-456-790, wtedy będziemy mogły porozmawiać czego potrzebujesz, ale ostrzegam wolnych terminów na grudzień mamy już bardzo mało, więc się śpiesz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *